embrion.plstrona glownapoczatekpoprzednia stronanastepna strona

Obserwacja śluzu


Śluz obserwujemy u wejścia do pochwy przecierając jej ujście papierem toaletowym i oglądając starannie ten papier. Badanie to powtarzamy kilka razy dziennie i obserwacje notujemy. Każdy śluz, jaki pojawi się na początku cyklu traktujemy jako objaw płodności.

Śluz przenikalny

sluz przenikalnysluz przenikalny Wygląd śluzu zmienia się w zależności od poziomu estrogenów we krwi. Przy wysokim poziomie estrogenów obserwujemy śluz przejrzysty, przypominający wyglądem surowe białko jajka. Wzięty między dwa palce pozwala się wyciągać w długie nitki - jest to bardzo charakterystyczna jego cecha. Może być lekko podbarwiony krwią, ale zawsze jest przeźroczysty
sluz przenikalny pod mikroskopemObserwowany pod mikroskopem tworzy struktury krystaliczne podobne do ,,mrozu na szybie" lub ,,liści paproci". Jego szczególna struktura pozwala na przenikanie plemników z pochwy do wnętrza macicy. Dlatego w dalszym opisie będzimy go nazywać śluzem przenikalnym.

W literaturze spotykamy też określenie śluz typu płodnego lub śluz dobrej jakości, gdyż jego obecność jest objawem największej płodności.

Osoby pragnące dziecka powinny pamiętać, że największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest właśnie wtedy, kiedy obserwujemy ten typ śluzu. Jego nieobecność może być przyczyną niepłodności.
 

Śluz nieprzenikalny

sluz nieprzenikalnysluz nieprzenikalny Przy niskim poziomie estrogenów możemy nie dostrzec żadnego śluzu lub zaobserwować śluz mętny, białawy, gęsty, czasem żółto podbarwiony. Może być on kleisty lub grudkowaty, nigdy nie daje się wyciągać w nitki. Tego typu śluz może tworzyć w szyjce macicy czop nieprzenikalny dla plemników. Dlatego w dalszym opisie będziemy używać nazwy śluz nieprzenikalny.

sluz nieprzenikalny pod mikroskopemW literaturze spotykamy nazwy śluz gorszej jakości lub śluz typu niepłodnego.

Występowanie tego śluzu w fazie dojrzewania pęcherzyków jest objawem płodności, natomiast w fazie ciałka żółtego, a więc kiedy doszło do wzrostu temperatury nie ma żadnego znaczenia. Każdego dnia notujemy, jaki śluz udało się zaobserwować. Jeżeli tego samego dnia widoczny był śluz nieprzenikalny i przenikalny - odnotowujemy wtedy obecność śluzu przenikalnego. Przy niskim poziomie estrogenów możemy też nie zaobserwować żadnego śluzu albo może dominować uczucie suchości - wszystko to notujemy.

 

Objaw wilgotności

Przed pojawieniem się śluzu kobieta może zaobserwować najwcześniejszy objaw płodności jakim jest odczucie wilgotności w pochwie. Jest to bardzo subiektywny objaw, opisywany jako wrażenie wilgotności, ciepła, śliskości, miękkości. Wydawać by się mogło, że ten objaw może być trudny do zaobserwowania i łatwy do pomylenia z czymś innym, ale jednak, jeżeli kobieta obserwuje ten objaw regułarnie na jeden, a najwyżej dwa dni przed pojawieniem się śluzu, to oznacza, że jej spostrzeżenie jest trafne.
 
W dalszym opisie odczucie wilgotności, miękkości, śliskości, ciepła w pochwie, występujące regułarnie przed pojawieniem się śluzu będziemy nazywać objawem wilgotności.

Dzień szczytu

W typowym cyklu po miesiączce zwykle kobieta nie obserwuje nic lub ma odczucie suchości w pochwie. Następnie może odczuć wyżej opisany objaw wilgotności, a bezpośrednio po nim dostrzega śluz. Początkowo przez kilka dni obserwuje śluz typu nieprzenikalnego, potem śluz typu przenikalnego.
 
Ostatni dzień śluzu typu przenikalnego nazywamy szczytem śluzu.

Pamiętajmy, że chodzi tu o ostatni dzień a nie o dzień, w którym śluzu było najwięcej.

Po dniu szczytu można zaobserwować śluz typu nieprzenikalnego lub też nie ma żadnej wydzieliny, aż do kolejnej miesiączki.

Trudności

Jeżeli nie udaje się zaobserwować śluzu typu przenikalnego, to szczytem objawu śluzu określamy ostatni dzień występowania śluzu, niezależnie od jego wyglądu.

Jeśli zaś kobieta w ciągu całego cyklu obserwuje mętny śluz lub ma upławy maskujące obecność śluzu to musi czekać na 4 dni podwyższonej temperatury.

Jednocześnie należy leczyć upławy, gdyż nie tylko przeszkadzają one w obserwacji śluzu, ale też są objawem infekcji. Konieczna jest diagnostyka mikrobiologiczna (tzw. badanie czystości pochwy) i leczenie, ale też należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Nosić bieliznę ze 100% bawełny.
  2. Nie stosować podpasek poza miesiączką.
  3. Nie stosować tamponów.
  4. Nie nosić ciasnych spodni.
  5. Nie stosować drażniących kosmetyków, a tylko łagodne mydła.
  6. Antybiotyki stosować tylko w razie wyraźnej konieczności.

MW 1999-2003 embrion.plstrona glownapoczatekpoprzednia stronanastepna strona